Topná sezona je v plném proudu a pro mnoho domácností to znamená problémy se suchým vzduchem. Zjistěte proto včas, zda se to netýká i vašeho domova a udělejte patřičná opatření – vyhnete se tak zbytečným zdravotním problémům.

Častější nemoci i zvýšená únava

Stejně jako je z mnoha důvodů nebezpečná přílišná vlhkost v bytě (odkaz na článek Nedejte ve vašem domově vlhku šanci), ani suchý vzduch nepřináší nic dobrého. Zkrátka všeho moc škodí. Ideální hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 45 až 60 procent, což si snadno ověříte použitím vlhkoměru. Jakákoliv hodnota, která se dostává k hranici 40 procent a níže pak začíná být zdraví škodlivá.

Mezi problémy, které vám může suchý vzduch způsobit, patří především vysychání sliznic horních cest dýchacích. Důsledkem toho je suchý dráždivý kašelucpaný nosškrábání v krku a častá onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Krom toho se můžete setkat i s pálením očípopraskanými rty a vysušenou pokožkou. Toto všechno vede ve výsledku ke zvýšenému pocitu únavy a stálému pocitu žízně.

Řešení nemusí být vůbec složité

Možností, jak si pomoci je hned několik. Okamžitou úlevu poskytnou recepty našich babiček, které jistě znáte z dětství. Přes topení přehoďte namočený ručník nebo na něj postavte misku s vodou, která se tak bude odpařovat do místnosti. Pro osvěžení do ní můžete přidat několik kapek citronové či pomerančové šťávy. Vlhkost zvýší i sušení prádla nebo otevřené dveře z koupelny či kuchyně.

K dostání je však i řada profesionálních pomocníků do domácnosti. Jejich použití je jednodušší, hygieničtější a efektivnější. Vybírat můžete z několika druhů elektrických zvlhčovačů, které se dělí podle toho, zda vypouští teplou či studenou páru nebo fungují na ultrazvukovém principu, kdy do místnosti vypouští mikrokapičky ve formě jemné mlhy. Ve chvíli, kdy jsou tyto přístroje v chodu, místnost nevětrejte a snažte se vyvarovat průvanu. A v každém případě nezapomínejte pravidelně vyměňovat vodu.